Bu Okullar Bildiğiniz Gibi Değil

Dünyada birkaç istisna dışında genellikle eskimiş eğitim metodu yani bizim de şuan ülkemizde uyguladığımız metod uygulanmakta. Sıralar, duvarlar, öğretmenin tek taraflı bir şeyler anlatması, bayat bilgiler içeren ders kitapları vs.

Artık günümüzde her mecra eğitim yeri oldu ve de youtube en iyi öğretmen oldu.

Öğrencilerin çoğu dersteyken elinde cep telefonu ile daha taze ve daha ilgisini çeken bilgileri öğreniyor anlık olarak. Bazı öğretmenler 10 yıl belki de 100 yıl önceki bayat bilgileri monoton şekilde anlatırken, öğrenciler ise günümüzde ve gelecekte yaşıyorlar telefonlarıyla. Tabii ki değişmeyen fizik, matematik kurallarından bahsetmiyorum, onlar yine anlatılsın ama yepyeni versiyonlarıyla.

Kendilerini sürekli geliştiren ve tüm öğrencilerin dikkatini kazanan öğretmenlerimiz de mevcut, onları tenzih ederim.

Ama anlatmaya çalıştığım şey, taptaze bilgilerin olduğu, canlı bir dijital ortam varken öğretmenin öğrenciye rehberlik ederek onlara en doğru mecrayı tanıtması daha güzel olacak gibi.

Şimdi bu girişten sonra bakalım dünyada ilham alabileceğimiz neler var? Hangi sıradışı okullar, hangi sıradışı eğitimciler veya hangi sıradışı eğitim modelleri uygulanıyor.

Lambda School

https://lambdaschool.com/about

2016 yılında kurulan Lambda School 3 alanda öğrenci yetiştiriyor ve iş sahibi yapıyor. Big Data, Web Yazılım ve Oyun Geliştirme. Aslında hiç öğretmen de yok. Ortaya hedef konuyor ve takımlar halinde çalışmaya başlıyorlar. İlk günden itibaren üretmeye başlıyorlar, öğreniyorlar. Hiçbir ücret ödemeden öğrenci olan kişiler, mezun olunca işe girdiklerinde 2 yıl boyunca maaşlarının %17 sini Lambda’ya ödüyorlar. Gelir Payı Anlaşması modelini uyguluyorlar. Hatta yılda 50 bin dolar kazanamazsa mezun olan kişi para almıyorlar. Hatta 60 ay yüksek ücretli iş bulamazsa hiç para almıyorlar :))

Ecole 42

https://www.42.fr/

Öğretmenlerin, eğitim kitaplarının ya da okul ücretinin olmadıgı bir mühendislik okulu!
École 42’de her yıl 800 – 1000 öğrenci Paris’in merkezinde tek bir binada toplanıyor ve zor programlama problemleriyle baş başa bırakılıyor. Problemlerin çözümü ile ilgili ufak ipuçları veriliyor öğrencilere. Böylece öğrenciler internetten araştırma yaparak çözüme ulaşabiliyorlar. École 42’deki öğrencilerin %40 henüz liseyi bile bitirmemiş. Geri kalanı ise Stanford, MIT ya da diğer prestijli okullardan mezunlar. Okula girmek için aradıkları tek şart 18 ile 30 yaş arasında olmak. Buraya girmek Harvard’a girmekten daha zor. 2013 yılında 70,000 kişi online sınava girmiş. Sınavı tamamlayan 20,000 kişiden 4000’i Paris’e dört haftalık bir eleme sürecine davet edilmiş. Bu eleme sürecinden sonra okula 890 öğrenci kabul edilmiş.

Anji Play

https://www.youtube.com/watch?v=TKbz9WutGAY

Anji Play, 2002 yılında Çin’in Zhejiang Eyaletinde kurulmuş. Herhangi bir ortamda bulunan merdiven, kova, küp vs ekipmanları kullanarak 90 dakika oyun oynayarak kendiliğinden öğrenme metodunu benimsemişler.

Vittra Telefonplan Okulu

https://vittra.se/telefonplan/

2011 yılında açılan sınıfları ve duvarları olmayan İsveç’teki bir okul.
Okulun fotoğraflarına, okulu tasarlayan firmanın sitesinden de bakabilirsiniz. Hatta bu tasarım şirketinin diğer okul tasarımları da dikkatinizi çekebilir 🙂
https://rosanbosch.com/en/project/vittra-school-telefonplan

Dreambox

https://www.dreambox.com/curriculum

Dreambox, 2006 yılında ABD Washington’da kurulmuş. Matematik derslerini K-8 sınıflarına dijital olarak öğretmek için uygulama ve içerik geliştirmişler. Matematiği bir tabletten veya telefondan kolayca öğrenebileceğiniz oyun endeksli bir uygulama.

 

Gradeslam

https://gradeslam.org/demonstration

Gradeslam, 2014 yılında ABD’de kurulmuş. Öğrenci ve öğretmenlerin ağı niteliğinde bir yapı. Dijital olarak üye olan herkes dünyadaki en iyi öğretmene sorularını sorabiliyor, birbirinden öğrenebiliyor ve öğretmen ağı oluşturabiliyorlar.

Den Gronne Friskole

https://dengroennefriskole.dk/?page_id=42#

Yeşil Okul, Danimarka’da kurulmuş. Amaçları yeşil ve doğayla iç içe öğrenciler yetiştirmektir. Farklı aktivitelerle hayatın içindeki çalışmaları öğrencilerle birlikte öğrenmekteler.

Altitude Learning

https://www.altitudelearning.com/at-home

2016 yılında kurulan şirket, evde ve okulda seçenekleriyle öğrencilere dijital içerik hazırlamakta. Online olarak öğretmenlerle birebir görüşebilmekte, müfredatı takip edebilmekte ve ara sıra da yüz yüze buluşmalar gerçekleştirebilmektesiniz.

Prenda School

https://prendaschool.com/

Dershane mantığı ile tüm sınıflara yüzyüze ve online özel eğitim veren minik okullardan oluşan bir platformdur.

Kaospilot

https://www.kaospilot.dk/

Danimarka’da bulunan Kaospilot 1991 yılından beri 3 yıllık girişim liderlik programı kurgulamaktadır.

Minerva

https://www.minerva.kgi.edu/

2012’de Amerika’da kurulun bu okul, geleceğin üniversitelerinden birisi olacak gibi. Tamamen online eğitim veren dijital bir üniversite Minerva. Dünyanın herhangi bir yerinden öğrenci kayıt olabilir ve en iyi profesörlerle derse girip soru sorabilir. Ancak Minerva, okula kayıt olanları ilk yıl San Fransisco’da ve diğer 7 şehirde bir araya getirerek farklı kültürler ve şehirlerden de beslenmelerini istiyor. Sadece derslerle sınırlı da değil, farklı aktivite ve görevler de mevcut.

Holberten School

https://www.holbertonschool.com/

Amerika’da kurulan iki yıllık bir teknoloji okulu.

Holberton Okulu kurucularından Sylvain Kalache, “Yüksek kaliteli bir eğitimin önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz. Yaşınız, cinsiyetiniz, etnik kökeniniz veya geçmiş mesleki yaşamınız ne olursa olsun gelebilirsiniz.”

Bazıları sadece lise mezunu olan 103 öğrenci ile Holberton hala küçük. Ancak, henüz mezun olmamış olsalar da, bazı öğrencilerinin Apple, NASA ve LinkedIn’de iş bulmalarına yardımcı oldu. Ve teknoloji endüstrisinde çalışmak için en uygun insan türünün uzun zamandır devam eden bilgeliğine meydan okuyor. Katılmak için peşin ödeme yok, ancak yılda 40.000 dolardan fazla para kazanan mezunlar brüt maaşlarının yüzde 17’sini üç yıl boyunca Holberton’a ödüyorlar. Çevrimiçi bir sınav ile okula kayıt alınıyor. Okulun bu sınavda taradığı üç nitelik: problem çözme becerileri, işbirliği ve zorluklar karşısında azim.

Acton Academy

https://www.actonacademy.org/austin

2009’da ABD’de online olarak kurulun okul, her öğrencinin bir kahraman olduğuna inanıyor. Bu çevrimiçi okul, öğrencilere online olarak eğitimler vermekte, yüzyüze projeler ve görevler vermektedir. Öğretmenler asla ders vermiyor sadece rehber olarak duruyorlar. Öğrenci kendi modeline uygun seçeneği seçip öğrenmeye başlıyor.


Bazıları dijital içerik sunuyor, bazıları alışılagelmişin dışında bir eğitim modeli içeriyor. Yarının Eğitimi veya Yarının Okulları sadece bunlarla da kalmayacak bence.

Sürekli değişen bir çağda, çerçeveyi, insanı, insanın öğrenme metodunu merkeze alarak bir tasarım çıkarmak gerek. Geriye kalan tüm teknolojik ürünler, içerik, müfredat her zaman değişebilir. Okullar 3 yıl da olabilir 5 yıl da. Veya herkesin öğrenme kapasitesine göre de olabilir. Oyun oynar gibi, eğlenerek, görev tamamlayarak ve her görevde de bir şeyler öğrenerek yola devam etmeli öğrenciler. Sosyalleşmek için ara ara yüzyüze gelinmeli, takım çalışmaları yaptırılmalı bazı görevleri de online olarak tamamlanabilmeli. Saati, günü olmaksızın istediği zaman girip görevlerini tamamlayabilmeli.

Hatta öğrenirken bir yandan da girişimci gibi düşünerek üretime de katkı sağlamalı. Öğren, üret, katkı sağla dünyaya, tekrar öğren, tekrar üret, tekrar katkı sağla. Bu döngüde devam edecek olan ve bıkkınlık vermeyen her türlü eğitim yarınların eğitimi olacaktır.

Tek bir modeli uygulamak şart değil çeşit çeşit modellerle eğitimi renklendirelim.