Kanada’da Yılın Profesörü Seçilen Yusuf Altıntaş’tan Gençlere Mesaj

Ülkemizin geleceğini omuzlayacak Sevgili Gençler:

Halkının %95 den fazlasının okuma yazma bilmediği, sanayisinin nerede ise yok olduğu, ve çağdaş ülkelerin eğitim, hukuk ve teknolojik açılarından tamamen gerisinde kalmış ve üstüne işgal edilmiş bir enkazdan doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin bizim ve sizin nesillere verdiği kazanımları unutmamak gerekiyor. Bizim ve ebeveynlerimizin nesillerinin ideali Cumhuriyet Türkiye’sini çağdaş uygarlığa ve refah seviyesine yükseltmek idi. Ülkenin nerede ise olmayan üniversite eğitimi 1930’larda Atatürk ve İnönü hükümetlerinin vahşi II. Dünya savaşından kaçan bilim insanlarına kucak açması ve onların yardımı ile yapılan üniversite reformları ile Avrupa standartlarına eriştirilmişti. Ben İTÜ’de onların yetiştirdiği hocalar tarafından eğitildim. Üniversite ücretleri yılda 10 TL idi ve o da sağlık giderleri içindi.

Ülkemizin gençlere şu zamanda Türkiye’de eksik olan idealizm ve bağımsız araştırma kültürünü, çalışılırsa benim gibi anası okuma yazma bilmeyen, babası ilkokul mezunu bir köylü çocuğunun bile okuyabildiği bir Türkiye Cumhuriyetinin kıymetini bilmelerini, ve politikacıların üniversiteden pençelerini çekmeleri gerektiğini söylerdim. Yoksa bizim ne işimiz var kırk yıldır vatan edinemediğimiz bu yerlerde? Fakat neden halen Anadoludan kopamıyoruz?

Kanada’da hukuk, adalet, üniversitede bilim özerkliği, kuvvetler ayrılığı, ve devlete güvenme var. Üniversitedeki özerklik çalışmadan, üretmeden, öğretmeden maaş alıp politikacılarla ittifaklar kurmak olarak anlaşılmıyor burada. Hoca, kaynaklarını üniversiteden değil yaptığı bilimsel araştırmalarla kendisi kazanıyor, ve sadece asistanlarının maaşlarını değil tüm araştırma fonlarını kendisi buluyor. Üniversite yönetimi; etik ve hukuk kurallarını gözetmekle ve çalışan hocaya iyi bir atmosfer yaratmakla görevli. Öğretemeyen ve araştırma yapamayan hocanın üniversiteden uzaklaştırılması da gayet normal burada.

Laboratuvarımda 8 tanesi Türk, tam 28 araştırmacı çalışıyor: 4 doktoralı uzmanlık asistanı, 12 doktora asistanı, 4 master asistanı, 4 araştırma mühendisi ve misafir doktora öğrencileri. Laboratuvardaki ekipman değeri geldiğimde $8000 idi (1986), şimdi $4milyon dolar. Laboratuvarın yıllık gideri, yani maaşlar, aletler ve bakım masrafları  $1.2Milyon dolar. Bu paranın %50 si Kanada dışındaki şirketlerden yaptığımız, tüm dünya halkına açık yayınlarda anlattığımız, temel araştırmalar için verilmekte. Laboratuvardan çıkan yayınlarımızın atıf sayısı 23,000 civarında ve h indexi 77.

 

Yetiştirdiğimiz doktora öğrencilerinin %70 i üniversitelerde hoca olmuş durumda, ve bunların çoğu ABD ve Kanada’da, diğerleri de Türkiye, Avrupa ve Asya’da saygın, enternasyonal bilim insanları ve bana kök söktürmekteler yaptıkları şahane araştırmalarla.

Cumhuriyet Türkiye’si, zor şartlarda olmasına rağmen, benim gibi bir Anadolu Köylü çocuğunun okumasını sağladı.  Ben yurt dışından Türkiye için epey bilim insanı ve mühendis yetiştirmeye çalıştım. Türkiye’den aldığım yegane ödül ise TÜBİTAK Özel Bilim Ödülü idi (5 Aralık 2013). Ödülün getirdiği 50,000 TL ve bankada biriken bir aylık faizi ile birlikte ihtiyacı olan Anadolunun köylerinden çıkmış ve gereksinimi olan üniversite öğrencilerine bağışladım.

Temennim, üniversite öğreniminin yetenekli çocuklara parasız olması. Üniversitelerin siyasi iktidar veya muhalif partilerinin nüfuz güreş meydanı değil, özgür eğitim, araştırma ve fikir üretme alanları olması. Bunların olmadığı yerlerde bilimsel üretim ve eğitim de ilerlemez. İspatı ortada.

Tüm gençlere ve akademisyenlere uzaklardan sevgiler. Keşke aranızda olabilseydim.

 

Yusuf Altıntaş

M.A.Sc., Ph.D., Hon. Dr. Ing (Stuttgart), Dr.Cau.(Budapest), Professor

Fellow of RSC, EC, CAE, SME, ASME, CIRP, ISNM, P&WC, Tokyo Univ.

NSERC P&WC Industrial Research Chair Professor

Distinguished University Scholar

The University of British Columbia

Department of Mechanical Engineering

Manufacturing Automation Laboratory

2054-6250 Applied Science Lane

Vancouver BC V6T 1Z4 Canada

Phone: +1 604 822 5622 Fax: 604 822 2403

www.mal.mech.ubc.ca