Minerva Okullarını Duydunuz mu? Nedir Bu Minerva Schools?

Minerva Okullarını duydunuz mu?

Bildiğiniz “mobil üniversite” yani gezici bir üniversite.

Bu Amerikan üniversitesinin bir kampüsü yok. 16-25 yaş arası herkes başvurabiliyor. Sizin hangi okuldan mezun olduğunuz, hangi dersten başarılı olduğunuzun bir önemi yok. Başvuru kriterleri arasında senin o yaşa kadar yaptığın çalışmalar, projeler, stajlar, deneyimler, iletişimin, liderliğin, takım çalışman gibi yetkinlikler var. Tüm dünyadan online başvuru alıyorlar ve bu kriterlerle özel 3 mülakattan geçiriyorlar. “Ne bildiğinize değil, nasıl düşündüğünüze bakıyoruz” diyorlar.

Mülakatı başarıyla geçenler ilk yıl Amerika’da eğitimini alıyor. Ama sıradan bir eğitim değil. Problem çözme, eleştirel düşünme, liderlik, takım çalışması, etkili iletişim gibi dersleri alıyor öğrenciler. Matematik, fizik, kimya gibi temel dersleri öğrenci kendisi online derslerden istediği vakit izliyor, o ders saatinde hocalarla tartışma ve soru çözme yapıyorlar. Şöyle diyor CEO’su Ben Nelson: “Minerva’daki ilk yılın tamamı üç şeyi ve yalnızca üç şeyi öğretmeye adanmıştır: eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ve etkili iletişim.”

İlk yıl haftada 4 gün okul var ve günde maksimum 2 ders olacak şekilde ders planı çıkarılmış. Bazı dersler: “liderlik ve takım çalışması”,  “etkili iletişim ve ifade”, “kompleks sistemler”

Amaç öğrenci derse girsin, geriye kalan vakitte eğlensin, araştırsın, istediği saatte diğer dersleri izlesin, kendisini geliştirsin. Mentor ve hocalarına da sürekli danışıp yönlendirme alabilsin.

En önemli kısmı bundan sonra başlıyor. 4 yıl olarak planlanan bu okula yazılan bir öğrenci ilk yıl Amerika’da okuyor. Geriye kalan 6 dönemi yani 3 yılı 6 farklı ülkede geçiriyor. Tüm öğrenciler çantalarını alıyor, profesorlerle birlikte Berlin’e geçiyor. Her gittikleri ülkede bir yurt kiralanıyor ve bir dönem boyunca tüm ülkeyi kampüs olarak kullanıyorlar. Bir dönem orada öğrendikleriyle proje yapıyorlar, oradaki bir anlaşmalı kurumla iş birliği içinde çalışmalara katılıyorlar. Ülkeyi geziyorlar, kültürel farkındalıkları artıyor. Akşamları da online istedikleri derslere katılıp kendilerini geliştiriyorlar. Sonraki 5 dönem Seul, Buenos Aires, Hong Kong, Londra ve Mumbai’ye gidiyorlar. Her dönem bir ülkede dersler, projeler, aktiviteler, kültürel geziler düzenleyip sonra mezun oluyorlar.

Minerva, 2020’de 180 ülkeden 25.000 başvuru aldı ve bunların sadece %2’sini kabul etti. Tüm dünyadan başvuru yapılabiliyor ve diğer Amerikan üniversitelerinin neredeyse yarı fiyatına. Ayrıca burslu öğrenci de alıyorlar. Burslu öğrencilere Minerva Okullarının organizasyonu kısmında iş vererek burs karşılığı çalıştırıyorlar.

Alternatif eğitim kurumlarından birisi olarak Minerva çok güzel bir örnek. Umarım bu tür okulların sayısı hem ülkemizde hem de tüm dünyada daha da çok artar.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir