Moso Ağacının Hikayesi

Uzak doğu’da ve bataklıklarda çok ama çok zor şartlar altında yetişen bir ağaçtır Moso Ağacı…

Bu ağacın özelliği diğer ağaçlar gibi sıradan bir hayatının olmamasıdır. Bir bambu ağacı türü olan Moso, 50-60 cm’lik bir fidan olarak dikildikten sonra 5 yıl boyunca hiçbir büyüme, gelişme göstermez.

Ancak bu süre içinde hiçbir zaman unutmadığı bir şey vardır: 5 yıl sonra her gün 35- 40 cm büyümek, yaklaşık iki ay içinde de 30 metrelik bir boya ulaşmak.

İşte bu düşünce ile Moso ağacı her gün, bataklığın derinliklerinde kaybolan, kendisinin hayatta kalmasını sağlayacak minerallere ulaşmak için yüz metrelerce kök salmaya devam eder.

Hayatta kalmasını sağlayacak olan bu kökler aynı zamanda 5 yıl sonunda uzun bir ağaç olduğu zaman şiddetli fırtınalı günlerde onu hayata bağlayacak olup, bunlara karşı göğüs gerip her şeye rağmen dimdik ayakta kalabilecektir.

Moso ağacını bu seviyeye getiren en önemli özellikleri ise, hedefine olan bağlılığı ve inancıyla birlikte gereken bedeli zamanında ödemesi ve hiç bıkmadan usanmadan azimle ve sabırlı yoluna devam edebilmesidir.

Moso ağacının bize çok fazla mesajı var ama alıcılarımız açık ise.

Uzun yıllar azimle çalışmayı, pes etmemeyi, ayakların yere sağlam basması için köklerin sağlam olması gerekliliğini, sebat etmeyi, aceleci davranmamayı, maymun iştahlı olmamayı gibi birçok mesaj veriyor bize.

Her ne işi yapıyorsak yapalım sonuca değil sürece odaklanalım. Yaptığımız işi en iyi yapan biz olalım. Azimle ve sebatla sürekli çalışalım. Moso olmak zor değil!