Nasıl Oyun Geliştirici Olunur?

Nasıl Oyun Geliştirici Olunur?

Üniversite tercihlerinin yapılacağı şu dönemde üçüncü bir yol olarak Oyun Geliştirici olmayla alakalı birkaç ufak notu paylaşmak istedim.

İyi bir üniversitenin sıradan bir bölümünü yazarak iyi bir ekosisteme dahil olup, sosyalleşip, gelişiminizi tamamlamak adına tercihinizi yapabilirsiniz. Ancak okuduğunuz bölüm dışında bir meslek icra etmek istiyorsanız oyun geliştirici olmanızı tavsiye ederim.

Oyun geliştirici olmak istiyorum ama nasıl başlayacağımı bilemiyorum diyenler varsa buyrun:

Oyun sektörü inanılmaz şekilde büyümeye devam ediyor. 2022 yılının ilk 6 ayında ülkemizdeki oyun şirketleri 333 milyon dolarlık yatırım aldılar.Yani her 4 dolardan 1 dolar oyun sektörüne yatırım yapılmış.

Sektör hızlı bir şekilde büyürken oyun stüdyoları da ekiplerini büyütmek ve nitelikli oyun geliştiricileri aramaya devam ediyor. Bu yüzden nitelikli oyun geliştiricisine olan talep çok fazla.

Bölümünüz, yaşınız, üniversiteniz, diplomanız ne olursa olsun, oyun sektöründe çalışmak ve bu alanda ilerlemek istiyorsanız hiç durmayın!

Oyun geliştirme alanına yeni girecek olan kişiler şu 3 rolden birisiyle başlangıç yapabilirler: Game Developer, Game Artist, Game Designer.

Oyun sektöründe onlarca rol var fakat şirketlerde işe başlamak için bu 3 alandan birinde uzmanlaşmaya başlayabilirsiniz.

Game Developer dediğimiz kişi oyunu kodlayan, geliştiren kişidir. Oyun şirketlerinin çoğu Unity Oyun Motorunu kullanıyor. Kendinizi Unity programında geliştirebilirsiniz. Unreal Engine gibi diğer oyun geliştirme programları da kullanılıyor ancak en çok kullanılanı Unity’dir.

Game Artist dediğimiz kişi oyunun sanatsal kısımlarını çizen, modelleyen kişidir. Oyun şirketleri çoğunlukla Blender ve Maya programlarını kullanmaktalar. Kendinizi bu programlarda geliştirebilirsiniz.

Game Designer dediğimiz kişi ise oyunun tasarımını, fikrini, ekonomisini ve tüm hikayesini kurgulayan kişidir. GDD dediğimiz Game Design Document örneklerine bakarak ilk fikirlerinizi yazabilirsiniz.

Bu yazdığım roller daha çok Hyper Casual dediğimiz hızlı tüketilen, gündelik oyun geliştirmek isteyen kişiler içindir. Konsola veya PC’ye oyun üretirken de farklı roller ve farklı programlar kullanılmaktadır.

Bu sektöre ilk defa girecek olan kişiler için Hyper Casual’a odaklanmalarını, bu alanda programları öğrenmelerini ve trend olan oyunları oynayarak oyunların nasıl yazıldığını, tasarlandığını, çizildiğini düşünmelerini tavsiye ederim.

Udemy’den, Youtube’dan belli bir seviyeye kadar Unity, Blender veya Maya videoları bulabilirsiniz. Ancak birilerinden mentörlük almak ve işin içinden çıkamadığınızda birilerine danışmanız gerekecek. Bu durumda TOGO mentörleri ile irtibata geçebilirsiniz. TOGO bu sektöre geçiş yapmak isteyenlere, oyun geliştirici olmak isteyen kişilere köprü olmak için kurulmuştur.

togotr.com

Bu yazdıklarım benim son 1 senede edindiğim bilgiler ve gözlemimdir. Eksiği gediği olabilir, öğrenmeye devam. Hepinize bol şans dilerim.

Not: Üniversite Tercihi ile ilgili detaylı yazımı okumak isteyenler için link: http://cemalalcik.com/gelecegin-bolumu-gelecegin-universitesi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir