Gelin Daha Temiz Girelim Yeni Yıl Ülkesine

Gelin daha temiz girelim bu yeni yıl denen ülkeye. Temizlenmiş olarak girelim. Kirlenmemek üzere girelim veya daha az kirlenmek üzere.

Kalbimizi en çok neyin kirlettiğini bulalım önce. Kimlerin kalbini kırdıysak o kadar kirletmişizdir kalbimizi. Gelin kalbimizden başlayalım temizliğe. Alalım elimize “özür fırçasını” ve boyayalım kalbini kırdıklarımızın kalbini özürle. Onaralım cümlelerimizle, kelimelerle yıktığımız duvarları.

“Kimi kırdım acaba?” diye düşünüp hemen özür dileyelim onlardan… “Özür dilerim” iki kelimedir, hem gönül alır, hem kendimizden önce ötekinin derdini düşündüğümüzü gösterir. Bir şey çözmese de çözüme, onarmaya eşiktir.

“Kimin hakkına girdim?”diye düşünüp helallik isteyelim hemen…

“Kimi ihmal ettim?” diye düşünüp arayalım, soralım veya yanına gidelim ihmal ettiklerimizin.

Bu ve benzeri kirlerimizi temizleyelim. Elimizle kırdığımızı elimizle, dilimizle kırdığımızı dilimizle, kalbimizle üzdüğümüzü kalbimizle düzeltelim zaman geç olmadan.

Ve temizliği yaptıktan sonra şükran ve minnet duyduklarımıza verelim sırayı. Onlara iyi ki var olduklarını hissettirelim. “İyi ki tanımışım” dediklerimize ulaşalım bir mesajla, telefonla veya yanına giderek söyleyelim içimizdekileri.

“İyi ki yapmışım” dediklerimizi yazalım bir kağıda ve yeni yılda daha fazlasını yapmak için söz verelim kendimize.

Sonra yazalım aynı kağıda, 2018’i tek kelimeyle ifade etsek bunun hangi kelime olduğunu.

Eksiklerimizi, çok isteyip yapamadıklarımızı yazalım aynı kağıda. Neden yapamadığımızı soruşturalım. İsteğimizin mi yoksa bizim mi kusurlu olduğunu bulalım.

İstemeyip de yaptıklarımızı yazalım sonra. Neden istemediğimizi ve neden yapmak durumunda kaldığımızı tartalım terazide…

2019 yılı ülkesine nasıl girelim biliyor musunuz? Bir mektupla. Bir şükran mektubuyla.

Kalemi kağıdı elimize alıp bir şükran mektubu yazalım. Hayatımızda bize iyilik etmiş, bize dünyanın güzel ve emin bir yer olduğunu göstermiş, insana ve hayata umutla bakmamızı sağlamış,  bir harf öğretmiş, bir kapı aralamış birisine, ona duyduğumuz şükran ve minnettarlığı cömertçe yazalım. İmkan varsa onunla buluşalım ve gözlerimiz onunkilere hiç değmeden, usulca bu mektubu okuyalım. İmkan yoksa mektubu verelim postaya veya dijital posta yoluyla ulaştıralım.

Ve sonra yeni kararlar alalım yeni yıla dair.

Ve hep beraber söz verelim kendimize, 2019’da daha çok,

Okuyacağımıza
Yazacağımıza
Araştıracağımıza
Çalışacağımıza
Üreteceğimize
Katkıda Bulunacağımıza
Yardımlaşacağımıza
Keşfedeceğimize
Sorgulayacağımıza
İlerleyeceğimize
Güleceğimize
Proje Üreteceğimize
Hedef Koyacağımıza
Umut Edeceğimize
Hayal Kuracağımıza
Hayal Kuracağımıza
Seveceğimize
Seveceğimize
Seveceğimize…