Tavsiye Film Listesi

Binlerce film içerisinden güzel filmler seçmeye zorlanıyoruz. Kaliteli, eğlenceli, güçlü hikayesi olan filmler maalesef çok nadir. Ben de izlediğim filmler arasından “bu film kesinlikle izlenmeli” dediklerimi burada listeleyeceğim. Listeye sürekli eklemeler yapacağım için ara ara takip edebilirsiniz. Keyifle izlemeniz dileğiyle…

 1. I Commes Icare (İcarus’un İ’si) – Listenin başına bu filmi ekledim çünkü beni en çok etkileyen filmdir kendisi. İnternette biraz zor bulunan bir film ama bulup izlemenizi öneririm.
 2. Gandhi – Şiddete başvurmadan başarının göstergesi olan büyük şahsiyetlerden Gandi’nin hayatını analatan bir film. Ordular, toplar, tüfekler değil de bir kişinin ruhu her şeyden daha kuvvetli olabiliyor.
 3. 12 Kızgın Adam – 1950’lerde Amerika’da çekilmiş olan eski filmlerdendir. Adalet’in nasıl olması gerektiğini güzelce işlemiş.
 4. Ölü Ozanlar Derneği – Eğitime dair bakış açısını genişletmek isteyenler mutlaka izlemeli!
 5. Koro – Bu da eğitime dair güzel filmlerden.
 6. 3 Idiots – Hindistan’lı dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncu olan Aamir Khan’ın üniversite eğitimine dair muhteşem filmi.
 7. V For Vendetta – Bir rejimi değiştirmeye çalışan bir maskelinin filmi. Bu maskenin ardında sadece bir insan yok diyor kendisi.
 8. Viva Zapata – Zirveye çıkanın yozlaşmasına dair bir Meksika filmi.
 9. Özgürlüğe Giden Uzun Yol (Mandela) – Yaklaşık 30 yıl cezaevinde yatan ve ardından Güney Afrika Cumhuriyetinin başkanı olan Mandela’nın hikayesi…
 10. Özgürlüğün Rengi – Mandela’nın hayatını işleyen bir diğer film.
 11. Kaç Para Kaç – Listeme 11. sırada giren ilk yerli film. Paranın ve gömleğin ilk düğmesinin doğru iliklenmesini güzelce anlatan bir film.
 12. Kingsman – Özel eğitilen bir ajan.
 13. Devlet Düşmanı – Gizli servisin gizli işlerinin ortaya çıkması.
 14. Tehlikeli Fısıltı – Yalanlar, iftiralar sonucu toplumsal baskı ile gelişen bir intihar…
 15. Yalanlar Üstüne – Ortadoğu’da oynanan oyunlar ve bazı perde arka kısımları.
 16. Kazanma Sanatı (Moneyball) – Azim ve kararlılığın getirilerini güzelce işleyen bir film.
 17. Thirteen Days –  13 gün süren Küba krizi ve karar alma süreci.
 18. Girdap – Yerli filmler arasında güçlü mesajlar içeren bir film daha.
 19. The Iron Lady – İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher’in hayatı.
 20. Eye In The Sky – Ülkeler arası karışık işler…
 21. The Attorney – Bir Güney Kore filmi. Avukat olan bir kişinin pes etmemesini ve kazanmasını anlatan şahane bir yapım.
 22. Stajyer (Intern) – Çağımızda iş hayatının nasıl değiştiğini ve azmi işleyen filmlerden.
 23. Dokunulmazlar – İyilerin mutlaka kazanacağını işleyen bir film.
 24. Fahrenheit 451 – Kitapların yasaklandığı ve yakıldığı bir ülkeyi anlatan film.
 25. Kriz Bizim İşimiz – Seçimleri kazanmanın bir yolunun da kriz çıkarıp mağdur olmak olduğunu anlatan bir film.
 26. Her Çocuk Özeldir – Eğitimcilerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Ebeveynler de bir eğitimci olduğu için onlar zaten izlemeli!
 27. Spotlight – Çocuk istismarını ve adaleti işleyen güzel filmlerden.
 28. Kelebeğin Rüyası – Bir Yılmaz Erdoğan filmi. 3 şairin hayatını anlatıyor.
 29. Topkapı – 1964’ün İstanbul’unda çekilen güzel bir soygun filmi.
 30. Ove Adında Bir Adam – Yüreği kocaman olan bir adamı anlatan sıcacık bir film.
 31. Daha İyi Bir Dünyada – Bir şeyleri feda etmeden başka şeyleri kazanmanın mümkün olmadığını anlatan güzel yapımlardan. Ailecek izlenmeli!
 32. Yenilmez – Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkanı olan Mandela’nın sporu, ragbiyi insanları birleştirme aracı olarak kullandığını aktaran bir film.
 33. Sonsuzluk Teorisi – Matematik dehalarından Hintli Ramanujan’ın hayatını anlatan bir film.
 34. Groundhog Day – Her gün aynı güne uyandığınızı düşünün. Bu film aynı güne uyanan bir gazeteciyi anlatıyor.
 35. Koş Lola Koş – Bir anlık hamle ve hareketinizle düşünün ki senaryo yeniden yazılıyor. Hayatta da anlık hareketlerimizle ileride birçok şeyi değiştiriyoruz aslında. Bu film bunu güzelce işlemiş.
 36. Exodus – Hz. Musa’nın hayatını anlatan güçlü filmlerden.
 37. Dangal – Bir Aamir Khan filmi. Başarıyı, azmi, saygı ve sevgiyi iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir film. Kesinlikle izlenmeli!
 38. Enigma – Büyük matematikçilerden Alan Turing’in hayatını ve enigma makinesini anlatıyor.
 39. Umudunu Kaybetme – “İnsanlar bir şey yapamaz ve senin de yapamayacağını söylerler, onlara inanma ve umudunu kaybetmeden yaşa” mesajını işleyen güzel yapımlardan.
 40. Freedom Writers – Bir öğretmenin “kötü” diye tarif edilen bir sınıfa gelmesi ve inançla, sevgiyle, azimle bir dönüşüm başlatmasını konu alıyor.
 41. Kelebek ve Dalgıç – Felç geçirdiği için vücudunda hiçbir kasını hareket ettiremeyen sadece bir gözünü açıp kapatabilen birinin hikayesi… Sadece sol gözünü oynatarak bir kitap yazan bir editör… Her şeye rağmen bir şeyler başarabilmenin anlatısı…
 42. Raazi – Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan bir gerilim… İstihbarat, Dostluk, Sevgi…
 43. Çizgili Pijamalı Çocuk – İkinci Dünya Savaşı zamanında Nazi Almanyası’nda geçen bir hikayeyi anlatıyor. İki çocuğun tertemiz arkadaşlığı ve hazin sonu…
 44. Prestij – İki sihirbazın rekabetini konu alıyor.
 45. Zoraki Radikal – Pakistanlı bir gencin Changez Khan, (Cengiz Han) “Amerikan Rüyası”na kapılması ve gelgitleri… (Filmin bir bölümü İstanbul’da geçiyor ve Haluk Bilginer de oynuyor)
 46. Green Book – Irkçılığı ve toplumdan dışlanmayı ilmek ilmek işlemiş güzel ve sade bir 2018 filmi. Mizahi yönü de güçlü, izlemeniz dileğiyle!
 47. Kağıt – Saçma bir kanunu kör bir inatla uygulayan memurlar! İnsanların yaşamasına hizmet etmesi gereken kağıtların/kanunların/devletlerin insanların hayatını mahvetmesi…
 48. Gizli Sayılar – Amerika’daki ırkçılığı ve kadınların başarısını işleyen güzel bir film. NASA’da çalışan kadınların önemli rolünü ve ırkçılığı şahane bir şekilde işlemiş.
 49. A Taxi Driver – Güney Kore’de 1980’li yıllarda yaşanan iç karışıklığı ve devletin tutumunu yansıtan şahane bir film. Bir taksici ve bir gazetecinin yaşadığı olaylarla tarihe ışık tutan yaşanmış olaylardan derlenmiş bir eser.

 

8 TEMMUZ 2019’da güncellenmiştir.